Vad händer på Saltå? v. 43

20 oktober, 2025

Veckan har varit full av olika inslag. Under måndagen var vi i ledningsgruppen och styrelsen på utbildningsdag på Bommersvik. Vi diskuterade bland annat utemiljön på Saltå och hur vi önskar förändra den. Vi har en fantastiskt vacker miljö med en hel del aktivitetsmöjligheter på Saltå men skulle kunna göra den ännu bättre på olika vis. Man skulle kunna ha balansbanor, utepingisbord, uteklassrum- naturrum, sinnesrunda (ljud, känna på material) rastbod och mycket annat. Vi har diskuterat detta tidigare på Saltå så vi får se vad vi kommer fram till.

På måndag den 20 /10 har Saltå styrelsemöte klockan 16.00. Därefter har vi föreningsmöte på Saltå, Lövhalla, klockan 17.00. Det bjuds på lätt förtäring under kvällen! Kom och gör din röst hörd och få insyn i verksamheten. Välkomna!

Under veckan besökte jag bland annat verkstaden. Här tillverkade eleverna bänkar som ska användas utomhus. Eleverna mätte, sågade och slipade för fullt. När bänkarna är klara ska de målas röda. Snyggt!

Eleverna lärde sig ord och begrepp och vinkelhake, såglåda och skruvtving blev kända för eleverna både konkret och abstrakt.

Under onsdagskvällen hade vi föräldramöte på skolan och vi hade god uppslutning. Vår SYV briljerade med sin information stundtals humoristisk men framför allt informativ. Vilken tillgång för föräldrar och för oss andra! Musik av våra musiklärare och god smörgås med varm dryck förgyllde kvällen också. Tack alla ni som kom! Att samarbeta med er är oumbärligt.

Jag, rektor, tog också upp vikten av att era ungdomar INTE använder parfym i skolan eller på boendet. Elever med allergi – både elever som har parfymallergi och som är doftöverkänsliga – drabbas hårt och blir så sjuka av starka dofter att de ofrivilligt får stanna hemma när det luktar parfym eller sköljmedel av klasskompisar och personal. Prata med din ungdom om detta.
Det är en stor andel personer som tror att detta är psykiskt men forskning visar att starka dofter omedelbart bidrar till feber, förvärrad astma, värk i huvud och kropp och en tung trötthet. Det finns ingen medicin mot dofter utan det enda sättet är att undvika dofterna. Att se parfymallergi som ett funktionshinder är bra och då förstår man hur svårt dessa personer har det. Vi ser det som självklart här på Saltå att respektera elever och personal med detta funktionshinder så att även de känner sig välkomna. TACK!

Under torsdagen åkte en delegation från Saltåskolan på gymnasiemässa i Södertälje. Även denna kväll kom många besökare till mässan. Roligt att göra reklam för vår skola!

Kommande vecka har skolan och daglig verksamhet gemensam arbetsdag under tisdag förmiddag 10.00-12.00 Vi får gofika som tack för att vi gör fint utomhus. Vi krattar, plockar skräp och gör allmänt fint innan den stundande vintern.

Daglig verksamhet har studiedag den 22/10. På förmiddagen kommer personalen få ta del av en föreläsning med Christian- “Ledarskapet- en hjärtesak.” ( 10.00-12.00). Dagen avslutas med ämnet” Hur ska vi göra kärnvärdena mer levande i vår verksamhet”?

Sista veckan innan höstlovet har skolan en del extra kul under fredagen. Vi har uppträdande med tillhörande festligheter med Halloweentema och disco.
Matsalen är extra festligt dekorerad med pumpor , grenar , blad mm!

Våra elever är lediga under vecka 44 och kommer tillbaka med nya friska tag vecka 45. Vi börjar då med besök av Helene Blomquist som kommer och berättar och spelar för oss. Innehållet anknyter till Allhelgonatiden. Måndag den 3 november, klockan 11.00-12.00 i stora salen. Välkomna!

Ha en fin vecka! / MVH Cathrine med personal.