Nu är skolan igång igen. Alla var nöjda och glada när vi träffades igen den 23 augusti. Det är alltid roligt och spännande att ses efter ett långt lov. Vi vill särskilt hälsa Saltåskolans nya elever och nya lärare Jaana Tuomainen hjärtligt välkomna. Hoppas att ni ska trivas här hos oss!
I år har Saltåskolan 38 elever fördelade på fyra klasser. Lärarna är indelade i arbetslag kring varje klass eller utifrån sina ämnen/verksamheter.
Den 1 september hade skolan friluftsdag på Eklundsnäs. Det var Christofer Martinson, fritidssamordnare i Södertälje, som arrangerade dagen för kommunens samtliga särskolor. Det blev en solig dag full av aktiviteter, bågskytte, fiske, hoppborg, korvgrillning och terränglopp.
På länken nedan hittar ni lite bilder från årets ”Äventyrsdag”: http://freetimeredaktionen.wordpress.com/2011/09/07/aventyrsdagen-2011/