Händer på Saltå by – vecka 45

31 oktober, 2025

Skolan och boendet

Vi har haft några härliga lovdagar men nu väntar skolan på våra ungdomar igen! Hoppas ni laddat batterierna ordentligt! Saltå står redo för att ni alla kommer tillbaka. På måndag kommer Helen Blomqvist till stora salen och berättar om Allhelgonatiden. Välkomna!

Innan dess firar en del Halloween men vi går också och tänder ett ljus för våra kära som lämnat oss. Vi ses!

Daglig verksamhet

Daglig verksamhet kommer att ha en liten fest vid örtträdgården den 10/11 klockan 14.00. En liten ljusfest med musik och sång samt något gott att dricka kommer att förgylla firandet av ST Martin. Välkomna!

Daglig verksamhet kommer också att planera inför Saltå bys julmarknad och annat som har med julen att göra. Vi går redan in i november månad så det är inom en kort framtid mycket kommer att hända.

Fritidshemmet

Vi har haft få elever över lovet men hunnit med en del annat som planering framåt och naturligtvis lagt lite extra tid på er ungdomar som varit hos oss! Vi välkomnar er också efter lovet med friska nya tag.

Ha en fin helg! / Personalen på Saltå